שאלות נפוצות


מה זה הדבר הזה?
"ההגרלה" היא ניסוי ברצון, בחופש ובאקראיות. קבוצת אנשים נאספת בחלל סגור לפרק זמן קבוע מראש, שבמהלכו כל אחד מהמשתתפים מקבל כל הזמן הוראות אקראיות שהוגרלו עבורו על ידי מחשב, ופועל לפיהן. פרטים נוספים על מהלך ההגרלה וההשראה שמאחוריה אפשר למצוא בקול הקורא. פרטים  נוספים על המנגנון שמגריל את ההוראות אפשר למצוא באיך זה עובד.
כמה זמן זה? איפה זה? כמה אנשים יש בכל הגרלה?
כל המאפיינים האלו משתנים מהגרלה להגרלה. בינתיים, ערכנו הגרלות שנמשכו בין שלוש לתריסר שעות, שהשתתפו בהן בין עשרה לעשרים איש, בחללים סגורים מגוונים, החל מדירות פרטיות וכלה באולם של פסטיבל.
למה אתם קוראים לזה "ניסוי"? זה קשור לאוניברסיטה? איפה יתפרסמו התוצאות?
ההגרלה היא ניסוי שנועד רק עבור המשתתפות בו. תוצאות הניסוי לא מוצגות בפני אף אחד ולא מיועדות להתפרסם כמאמר. למעשה, אין להגרלה "תוצאות" (או "שאלת מחקר"). כשאנחנו מתוארים אותה כ"ניסוי חברתי" אנחנו לא חושבים על עכברים במעבדות, ואפילו לא על ניסויים בפסיכולוגיה חברתית כמו זה של זימברדו למשל, אלא על ניסויים ממשיים שנערכו בעולם במבנים חברתיים מלאכותיים, למשל הקיבוץ. גם ההגרלה היא בעינינו התנסות בסוג חדש של מבנה חברתי, כפי שמפורט בקול הקורא.
למה אתם קוראים לזה "פרפורמנס"? איפה הקהל? איך זה דומה לתיאטרון?
להגרלה אין קהל חיצוני; כל משתתפיה הם בו זמנית השחקנים והקהל. אם בתיאטרון המסורתי יש שחקנים המגלמים דמויות בדויות, ופעולותיהם מגלמות עלילה בדויה, הרי שבהגרלה אנחנו מגלמים, בעזרת אנשים אמיתיים ופעולות אמיתיות, עולם בדוי, שהומצא על ידי בורחס בסיפורו ההגרלה בארץ בבל. לפרטים נוספים, קראו את הקול הקורא.

אבל למה אתם עושים את זה?
כי זה כיף.

יש פיקוח על ביצוע ההוראות?
מעט מאוד. בהגרלה לא נוכח אף אדם שאינו משתתף פעיל בה, כך שאין בהגרלה שום סמכות פיקוח חיצונית. עם זאת, חלק מההוראות ניתנות באופן פומבי, וחלק מההוראות שניתנות באופן פרטי – נחשפות, בלי ידיעת המשתתפת שקיבלה אותן, גם לעיניו של משתתף אחר. הבחירה מה לעשות עם המידע הזה נשארת בידי המשתתפת שקיבלה אותו.
האם ההגרלה מתועדת?
חד משמעית: לא. אנחנו לא מאפשרים הפעלה של מצלמות מכל סוג (כולל סטילס) במהלך ההגרלה. מרגע שיש מצלמה באירוע מסוים, הוא מתחיל להתקיים בשביל עתיד מדומיין ולא בשביל ההווה; המוקד שלו עובר למקום אחר, והמשתתפים הופכים לאמצעי ולא למטרה. את כל אלה חשוב לנו לבטל. גם טקסטים שנכתבים על-ידי המשתתפים במהלך ההגרלה, בעקבות הוראות שקיבלו או מרצונם, לא יוצאים החוצה.
התיעוד החיצוני היחיד של ההגרלה מיוצר מחוץ לגבולותיה: בבלוג שלנו אנחנו מפרסמים מדי פעם פוסטים שנכתבו בידי משתתפי ההגרלה בדיעבד, על האופן שבו ההגרלה נחוותה על-ידם והשפיעה עליהם ועל רעיונות, שאלות והרהורי כפירה שעלו אצלם בעקבותיה.
והועדה לא מתצפתת על ההגרלה?
לא. כל מי שנמצא בחלל ההגרלה בזמן ההגרלה הוא חלק מההגרלה. במידה ו(חלק מ)חברי הועדה נמצאים בהגרלה, הם משתתפים ולא צופים. אין להם סמכות משום סוג על שאר המשתתפים, וגם הם מקבלים הוראות אקראיות.
אז זה כמו האח הגדול?
לא. כתבנו על זה פוסט ארוך, אבל בקיצור אפשר לומר שיש שני הבדלים מהותיים - התיעוד (ע"ע) והבימוי. האח הגדול מנוהל ע"י צוות ההפקה כדי להיות מרגש ומעניין עבור קהל של צופים, ולפיכך הוא מתומרן להכיל אירועים שנחשבים למרגשים ומעניינים. אצלנו הסיטואציה היא אקראית לחלוטין, היא לא נועדה בשביל קהל חיצוני, ואין לה עורכים. הסמכות היחידה היא המנגנון האקראי של המחשב.
אז זה כמו אמת או חובה?
גם לא. כפי שטענו באותו פוסט, אמת-או-חובה הוא משחק מאוד מעניין בדינמיקה קבוצתית, שמבוסס על הפעלה של כוח קבוצתי מול היחיד: התמודדות של משתתף יחיד, המתחלף כל פעם, עם הוראה שנבחרה עבורו על ידי משתתפת יחידה אחרת, מול קבוצה של צופים. בהגרלה, לעומת זאת, ההוראות הן אקראיות, ניתנות לכולם כל הזמן, וההתמודדות איתן היא אישית, בין המשתתף לבין המחשב. משימות אמת-או-חובה נוטות לבדוק גבולות של מבוכה. בהגרלה יש גם הוראות מביכות אך הן רק מרכיב קטן מהסיטואציה. רוב ההוראות עוסקות בסוגי תקשורת בין המשתתפים, בפעולות קטנות וחסרות משמעות, בשינוי זהות, וגם במיקום במרחב.
מגניב! אפשר לבוא?
בהחלט! אנחנו מחפשים משתתפים חדשים כל הזמן.
כדי להשתתף בהגרלה צריך לשלוח לנו מייל (info@hagrala.org) ולעבור ראיון קצר (כ-10דקות) ומהנה (לפחות עבור 92% מהמרואיינים עד כה).
לאחר שתעברו את הראיון, תוכלו להשתתף בכל אחת מההגרלות הבאות.
אז מתי ההגרלה הבאה?
כל הפרטים פה. להתראות בקרוב.