יום חמישי, 5 באוגוסט 2010

בין בורחס לאלתרמן

ככל האנשים בבבל הייתי אף אני פרוקונסול; אף אני, ככולם, הייתי עבד. הכרתי גם את השלטון הכל-יכול, גם את החרפה ואת הכלא. הביטו: בכף-ידי הימנית חסרה האצבע. הביטו: מבעד לחור במעילי אפשר לראות כתובת-קעקע אדומה על בטני, זו האות השניה, בית. אות זו נותנת לי, בלילות הירח המלא, שלטון על בני-האדם הנושאים את האות גימל, אך כופפת אותי לשלטונם של הנושאים את האות אלף. לעומת-זאת, נושאי האות אלף חייבים לציית בלילות נטולי-ירח לבעלי האות גימל. בדמדומי השחר, במרתפים, הייתי חותך על גבי אבן שחורה את וריד-צוארם של הפרים הקדושים. בשנת ירח אחת הכריזו עלי בלתי-נראה. צעקתי ולא שעו לי, גנבתי לחם ולא ערפוני. ידעתי תחושה שאינו מוכרת ליוונים: חוסר-בטחון. באולם של ארד, לנוכח המטפחת הדוממת של החונק, לא עזבתני התקווה, ובנהר העינוגים לא הרפתה ממני החרדה. הראקלידס, איש פונטוס, מסר בהערצה כי פיתאגורס זכר שאי-פעם היה פירוס, ולפני-כן אופורבוס ועוד לפני-כן בן-תמותה אחר - אני, כדי לספר על מקרים דומים שאירעו בי, איני זקוק לאנשים שמתו או אף לחזונות-תעתועים.
את יכולת ההשתנות הזו, המחרידה קמעה, אני חב למוסד שאינו ידוע ברפובליקות אחרות, או שהוא פועל בהן בחשאי ובחוסר-שלמות - ההגרלה.

(ההגרלה בארץ בבל מתוך גן השבילים המתפצלים, בתרגום יורם ברונובסקי)


העלמה / אלתרמן

דום טוותה העלמה בפלך
חוט שני כרימון שחוט.
ואמר בלבבו המלך:
היא טווה לי בגדי מלכות.

דום טוותה העלמה בפלך
חוט שחור, המחשיך אור יום.
ואמר השודד בכלא:
היא טווה לי בגדי גרדום.

דום טוותה העלמה בפלך
חוט זהב, כחרבות ברק.
ואמר הלוליין בדרך:
היא טווה לי בגדי משחק.

דום טוותה העלמה בפלך
חוט אפור, הוא אבי כל כסות.
ואמרו פושט-יד וכלב:
היא טווה לנו בגד בכות.

אז ארגה את חוטי הפלך
העלמה, ותתנם בסך,
ותרד אל מי הפלג
ותרחץ את בשרה הצח.

ותלבש את מטווה הפלך
לשימלה לה, ותיף לעד.
ומאז היא שודד ומלך
ולוליין ופושטת-יד.

2 comments:

 1. "Be many people. Give up this game of being one and of being always Marcus Cocoza. You have worried too much about Marcus Cocoza, so that you have been really his slave and his prisoner. [...] You were always much afraid that Marcus Cocoza might do a stupid thing, or be bored. What would it really have mattered? All over the world people are doing stupid things and many people are bored, and we have always known about it."

  (Isak Dinesen, "The Dreamers")

  i

  השבמחק
 2. חיבור ראוי.
  (אני חושבת שעברו עשר שנים מאז נתקלתי בשיר הזה והוא עדיין אחד השירים של אלתרמן שמהלכים עלי קסם.)

  השבמחק